در نبود قوانین حامی محیط بانان-شلیک متخلفان به سوی حافظان طبیعت تکرار شد


در نبود قوانین حامی محیط بانان-شلیک متخلفان به سوی حافظان طبیعت تکرار شد - تصویر 1

متخلفان بار دیگر جان پاسبانان محیط زیست کشور را نشانه رفتند. در منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری تعقیب و گریز متخلفان به درگیری و در نهایت شلیک به سوی محیط بانان منجر شد. تاسفبارتر آن که درگیری در شب بعدی نیز تکرار شد و متخلفان با تفنگ دوربین دار مستقیما به سوی محیط بانان شلیک کردند.

 


شب نخست محیط بان علی اصغر احمدی از ناحیه گونه (صورت) مورد اصابت ترکش سنگ قرار گرفته و مجروح شد و همکارش محیط بان مرتضی سورانی که یک گلوله از زیر بازویش گذشته و گونه و چشمش مورد اصابت ترکش حاصل از برخورد گلوله به سنگ قرار گرفت شبانه به بیمارستان منتقل و بازویش مداوا شد، او در حال حاضر به دلیل پارگی قرنیه چشم به اصفهان منتقل شده است.


محیط بانان نیمه شب از کوه پایین آورده شده و عملیات جستجو برای شناسایی متخلفان توسط نیروهای محیط زیست و با همکاری نیروی انتظامی ادامه یافت. با این حال به فاصله یک روز از زخمی شدن دو محیط بان در منطقه حفاظت شده شیدا، باردیگر این منطقه شاهد درگیری محیط بانان با شکارچیان متخلف بود. چنانکه گروهی شکارچی متخلف با حضور در منطقه شیدا، قصد شکار غیرمجاز داشتند که با واکنش محیط بانان منطقه از شکار بازماندند و متواری شدند. درگیری که تا ساعت پنج بامداد به طول انجامید، به تیراندازی مستقیم به طرف محیط بانان منجر شد، اما در این درگیری هیچ یک از محیط بانان دچار جراحت خاصی نشده و در نهایت متخلفان متواری شدند.

 


شهرام احمدی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری که خود در صحنه حضور داشت گفت که به رغم متواری شدن متخلفان، موفق به شناسایی آنها شده اند و این متخلفان بزودی با همکاری نیروهای انتظامی استان دستگیر خواهند شد. به گفته او متخلفان درگیری شامگاه شنبه نیز شناسایی شده اند.


آن گونه که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفته، در درگیری یکشنبه متخلفان مجهز به «اسلحه نظامی دوربین دار» بودند و از فاصله نزدیک اقدام به ت��راندازی مستقیم به محیط بانان کرده اند: «فاصله آنقدر نزدیک بود که یکی از این متخلفان از فاصله حدود ۴ ـ ۳ متری به طرف ما تیراندازی کرد که تیر به چراغ قوه ای که در دست من بود برخورد کرد.»

 


آموختنی های بسیاری در این داستان همیشگی حمله متخلفان به محیط بانان هست. مردانی که از سویی شرایط رفاهی و کاری مطلوبی ندارند. شیفت پرسنل محیط بانان با هیچ قاعده و قانونی هماهنگی ندارد. شیفت کاری این محیط بانان به صورت شش شبانه روز کار و حضور در منطقه و سه شبانه روز استراحت تعریف شده است. محیط زیست نیز به دلیل کمبود نیروی پرسنلی چاره ای ندارد. فشار عملا روی دوش محیط بانان و پرسنل اجرایی است. در نهایت برآورد می شود که ساعت کاری مفید یک محیط بان به هفته ای ۱۱۲ ساعت می رسد. از سوی دیگر ردیف های دریافتی و حقوق و مزایای ایشان تعریفی ندارد در حالی که سختی کاری که در احکام کاری محیط بانان هست اصلا قابل مقایسه با مشاغل دیگر نیست.


مشکل دیگر در حوزه محیط بانی بحث آموزش است. بسیاری از محیط بانان با وجود تعهد، دلسوزی و تجربه ای که دارند در مواردی نیاز به آموزش دارند. بخصوص در حوزه قوانین و مقررات بویژه قانون حمل و به کارگیری سلاح می توان آموزش دید و این از مواردی است که محیط بان باید حتما آموزش ببیند. به این ترتیب در عملکرد محیط زیست اولویت آموزش باید اول از خود سازمان یعنی از محیط بانان و پرسنل باشد و بعد به سراغ اقشار مختلف جامعه برود. مباحث قانونی نیز از مسائل مهم پیش روی محیط بانان است و نیاز به روزآمدسازی این قوانین بویژه در اتفاقاتی که در سال های گذشته رخ داده و همچنان نیز شاهد آن هستیم بیشتر احساس می شود. قوانین مرتبط با این موضوع مثل قانون صید و شکار، قانون حفاظت و بهسازی و قانون توزیع عادلانه آب ها موجود است، اما جای قانونی که پشتیبان محیط بان باشد همچنان خالی است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه