فضای سبز عمودی جایگزین فضای سبز افقی


فضای سبز عمودی جایگزین فضای سبز افقی - تصویر 1

کمبود زمین و قیمت بالای آن در شهرها بویژه شهرهای بزرگ مثل تهران، ایجاد فضای سبز را با مشکلاتی مواجه کرده است. از طرف دیگر تصویب قوانینی که مالکین اماکن مسکونی و تجاری را ملزم به تأمین حداقلی فضای سبز می کند لزوم استفاده از همه فضاهای شهری را برای ایجاد فضای سبز می طلبد. براساس مصوبه شورای شهر تهران در سال ۸۷ مبنی بر تعیین بهای تشویقی و شاخص های اقتصادی جلب شهروندان در ایجاد و توسعه فضای سبز بر بدنه و فضاهای بلااستفاده ساختمان ها در شهر تهران، مالکین تشویق به استفاده از فضای سبز بر بدنه و بام ساختمان ها شدند و از آنجایی که کلانشهرها با مشکلاتی مثل آلودگی های هوا و یا پدیده گلخانه ای روبه رو هستند استفاده از فضای سبز عمودی مثل دیوار سبز و پشت بام سبز می تواند مشکلات اینچنینی را تا حدود زیادی حل کند.

 

بر همین اساس گسترش فرهنگ استفاده از فضای سبز در محل زندگی و محیط کار، همگام بودن کشورهای پیشرفته در استفاده از این صنعت، بهبود نسبی مسائل و معضلات زیست محیطی، رونق تولیدات داخلی کشور از جمله ورق های پلاستیکی و مشتقات آن و به کارگیری نیروهای جوان و مستعد در بازار فقط بخشی از مزایای علمی اثبات شده دیوار سبز به شمار می رود.

 

 

▪ کاهش آلودگی صوتی: گیاهان به تنهایی بین ۳ ۲ دسی بل و لایه خاک با قطر ۵/۷ سانتیمتر، ۵ دسی بل انعکاس صدا را کاهش می دهد.

 

▪ تصفیه هوا: از طریق کاهش پدیده جزیره گرمایی شهر

(Island Effect Heat) (انعکاس رنگ ساختمان ها، خیابان ها و سطوح تیره رنگ به هوا و تولید گرما) و همچنین تصفیه ذرات معلق موجود در هوا کیفیت هوا افزایش می یابد.

 

▪ تنوع گیاهی: محیط هایی را برای حفظ تنوع زیستی ایجاد می کند.

 

 

▪ عایق حرارتی: چنانچه دیوارسبز در نمای ساختمان به کار برده شود مانعی برای خروج حرارت از ساختمان در زمستان و مانعی برای خروج هوای خنک در تابستان است.

 

▪ کاهش مصرف برق: اگر در نمای ساختمان ها دیوارسبز به کار برده شود نیاز ساختمان را به مصرف وسایل گرمایشی و کولر کاهش داده که منجر به کاهش مصرف انرژی می شود.

 

 

▪ زیبایی: دیوار سبز در منازل و محل کار یکی از راه های زیباسازی مکان های اداری و مسکونی است. این اختراع موجب ایجاد فضای سبز و محیطی فرح بخش و دل انگیز در محیط کار برای مراجعین و همچنین افزایش راندمان کاری کارمندان می شود.

 

▪ کاهش آلودگی هوا: گیاهان از طریق جذب دی اکسید کربن، گرد و غبار و تولید اکسیژن موجب کاهش آلودگی هوا می شوند.

 

 

▪ افزایش رطوبت نسبی: به علت نگهداری آب از طریق گیاهان و خاک کمک شایانی را به مطبوع سازی هوا می کند.

 

▪ کاهش اثرات گلخانه ای: چنانچه در سطح وسیع به کار برده شود میزان کربن موجود در هوا را کاهش می دهد.

 

 

▪ اتوماسیون کامل: از طریق آبیاری قطره ای منجر به حداقل نگهداری و مصرف آب (از طریق چرخش آب در سیستم) می شود.

 

● مزایای علمی اثبات شده پشت بام سبز روی بام ساختمان ها

▪ مزایای اکولوژیکی

 

بهبود شرایط میکرو کدیما: به علت تولید رطوبت و ایجاد هوای خنک موجب مناسب شدن شرایط رشدگیاهان می شود.

به علاوه مزایایی همچون کاهش آلودگی صدا، کاهش تأثیر جزیره گرمایی و کاهش آلودگی هوا که در قسمت مزایای دیوار سبز ذکر شده است.

 

 

▪ مزایای اقتصادی

افزایش ارزش ملک: پشت بام سبز می تواند موجب تغییر ساختار از طریق تبدیل یک سقف خشک، زشت و تقریباً بلااستفاده به یک دارایی مناسب شود.

 

کاهش مصرف انرژی: در ساختمان های چند طبقه تا ۱۰ درصد و در ساختمان های یک طبقه بین ۳۰ ۲۰ درصد موجب کاهش مصرف برق می شود.

افزایش عمر سقف: عمر سقف را حداقل ۲برابر و بیشتر اوقات تا ۳برابر افزایش می دهد و در واقع سقف را از تشعشعات اشعه فرابنفش نور خورشید حفظ می کند.

 

 

▪ ایجاد محیط مناسب تفریحی

کاهش تأثیرات منفی جریان آب: برمبنای بیلان یک ساله مقدار کلی جریان آب باران بین ۹۰ ۵۰ درصد کاهش می یابد و در واقع حجم باران را در خود نگه می دارد و بتدریج به سوی چاه ها روانه می کند.

 

خشک شدن سقف ها: تصعید گیاهان روی سقف موجب تسریع در امر خشک شدن سقف می شود.

کاهش دمای سقف از ۶۰ درجه به ۲۵ درجه

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه