محیط استادیوم و ورزشگاه‌ها برای زنان مناسب نیست

محیط استادیوم و ورزشگاه‌ها برای زنان مناسب نیست

محیط استادیوم و ورزشگاه‌ها برای زنان مناسب نیست

دلیل این ممنوعیت این است که محیط استادیوم و ورزشگاه‌ها به دلیل بکار بردن برخی شعارها برای زنان مناسب نیست.

به گزارش جوان ايراني به نقل از تسنیم به نقل از روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، شهیندخت مولاوردی در پنجمین اجلاس وزرای امور زنان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در باکو با اشاره به ماده 9 طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده افزود: این پیشنهاد در چارچوب طرح یاد شده صورت گرفته که اکنون در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح است.

وی اظهار داشت: پیش از این، طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون بهداشت مجلس مورد بررسی قرار گرفت و ماده 9 و 10 آن حذف شده بود اما به نظر می‌رسد دوباره برخی از نمایندگان پیشنهادهایی را دادند که از جمله منع به کارگیری مجردها اعم از دختر و پسر در هیئت علمی دانشگاه‌ها است.
وی اضافه کرد قبلاً نیز اعلام کرده بودیم که حذف این مواد از طرح یاد شده به معنی حذف آن به طور کامل از متن طرح نیست و هر آن امکان طرح مجدد آن در صحن علنی و کمیسیون‌های دیگر مجلس وجود دارد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه این طرح مادامی که به قانون تبدیل نشده جای بحث کارشناسی درباره آن وجود دارد، ادامه داد شاهد بازتاب منفی این طرح تاکنون در جامعه بوده‌ایم. نظراتی هم در این باره بیان شده اما به نظر می‌رسد برای رسیدن به هدف و تحقق اهداف سیاست‌های ابلاغی در زمینه افزایش جمعیت راه‌های دیگری را باید در پیش گیریم.
وی تصریح کرد در صورتی که بخواهیم به دنبال اقدامات ایجابی و تشویقی در زمینه ازدواج و افزایش جمعیت باشیم به نظر نمی‌رسد از چنین راه‌هایی بتوان به مقصود رسید زیرا نوعی نقض غرض اتفاق می‌افتد.
مولاوردی با طرح این سوال که فردی که مجرد است اگر استخدام نشود یا به عصویت در هیات علمی در نیاید چگونه می تواند ازدواج و فرزنداوری کند، گفت باید به سراغ جایگزین‌های این طرح رفت که در سیاست‌های کلی ابلاعی مقام معظم رهبری نیز به آنها اشاره شده است.
نامبرده تسهیل در امر ازدواج جوانان، رفع مشکل مسکن جوانان و راهکارهایی که بتواند جوانان را تشویق و برای تشکیل خانواده متقاعد کرد از جمله راهکارهای جایگزین طرح یاد شده عنوان کرد و اظهار داشت: قطعاً ورود به مسئله با چنین روشی به نتیجه نخواهد رسید زیرا تا زمانی که جوانان ما به آن باور قلبی نرسند که زمینه لازم برای ازدواج آن‌ها فراهم شده تن به این کار نخواهند داد.
بر اساس طرح 50 ماده ای با عنوان طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده یکی از موارد این طرح ممنوعیت عضویت مجردها در هیئت علمی دانشگاه‌هاست.
بر اساس این طرح 5 سال پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون جذب افراد مجرد به عضویت هیئت علمی دانشگاه‌��ا و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی و معلمان مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی ممنوع است.
** اشتراکات فرهنگی تاریخی دو کشور عامل نزدیکی بیش‌تر دو کشور
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: در اجلاس سازمان بین‌الملل در نیویورک و مجمع جهانی زنان در پاریس ضمن ملاقات با خانم هجران قرار گذاشتیم با امضای تفاهمنامه مشترک به روابط خود گسترش داده و آن را قانونمند کنیم.
مولاوردی ادامه داد با حضور در جمهوری آذربایجان برای شرکت در پنجمین اجلاس وزرای زن کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از فرصت استفاده کرده و پیش‌نویس تفاهمنامه را آماده کردیم تا در آینده نزدیک به امضای طرفین برسد.
به گفته وی در این تفاهمنامه به ارتقای همکاری دو طرف و برنامه‌های مشترک در سطح دانشگاهیان، تشکل‌های مردم نهاد و زنان فعال در حوزه کارآفرینی اشاره شده است.
مولاوردی درباره وجوه اشتراک و افتراق در امور خانواده و ارزش‌های معنوی دو کشور، گفت: اشتراکات ایران و جمهوری آذربایجان بیش‌تر از تفاوت‌هاست، اشتراکات فرهنگی تاریخی و مذهبی ملت به خصوص خانواده‌های دو کشور را به نزدیک کرده است از این رو به گسترش هر چه بیش‌تر روابط به عنوان دو کشور دوست و همسایه نیاز داریم.
وی درباره عملکرد معاونت امور زنان و خانواده در دولت یازدهم اظهار داشت: یک‌سال زمان زیادی برای قضاوت درباره عملکرد یک دولت نیست اما با توجه به جابه‌جایی دولت و تغییر رویکرد نسبت به زنان و خانواده مقدمات برای برنامه ریزی 3 سال آینده را فراهم کرده‌ایم.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در آغاز سال دوم کار دولت تدبیر و امید چند لایحه را برای ارایه به دولت آماده کرده‌ایم که می‌تواند در جهت اصلاح قوانین و مقررات به بهبود وضعیت کمک کند.
همچنین در کنار این لوایح برنامه‌هایی نیز به منظور توانمندسازی زنان وخانواده داشته‌ایم که از آن جمله می‌توان به بیمه زنان خانه‌دار اشاره کرد زیرا باور داریم این زنان نقش مهمی در اقتصاد خانواده و جامعه دارند از این رو باید برای آینده آن‌ها تدبیری داشته باشیم.
مولاوردی تصریح کرد: اکنون زنان خانه‌دار می‌توانند خود را ' بیمه خویش فرما ' کنند اما بر سهم دولت در تأمین این بیمه نیز تاکید داریم.
وی با اشاره به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت ادامه داد: این لایحه باقیمانده از دولت قبلی است و بر اساس آن اقدامات بازدارنده از خشونت و حمایت از زنان در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده قرار گرفته است.
مولاوردی با بیان اینکه همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم و در ماه‌های پایانی دولت قبل مرکز امور زنان به معاونت امور زنان و خانواده ارتقا یافت، گفت: این مسئله سطح انتظارات از ما را در جامعه افزایش داده است.
به گفته وی دولت یازدهم با توجه به رویکرد اعتدال گرایی بحث تعادل و عدالت جنسیتی را مورد توجه قرار داده است از اینرو تلاش می شود تا با سیاست و برنامه‌های مورد نظر این تعادل در زندگی و کار زنان ایجاد شود.
مولاوردی در پاسخ به سوالی مبنی بر اتخاذ قوانین سخت و اعدام زنان در جمهوری اسلامی گفت: در ایران نیز مانند چند کشور دنیا مجازات‌هایی وجود دارد که شامل مردان و زنان می‌شود که یکی از آنها مجازات اعدام است.
وی یادآور شد در صورتی که جرمی صورت گیرد که مجازات آن اعدام است در این صورت باید رضایت شاکی خصوصی جلب شود یعنی آنها از حق خود بگذرند زیرا در غیر این صورت مجازات اعدام عملی و اجرا خواهد شد هر چند قوه قضاییه تلاش فراوانی می‌کند تا این رضایت را جلب و دو طرف مصالحه کنند.
مولاوردی اضافه کرد: یکی دیگر از جرایمی که مجازات آن اعدام است قاچاق مواد مخدر است که این نوع اعدام به ندرت شامل زنان می شود زیرا زیاد در این مساله نقش ندارند هر چند باید گفت تلاش‌های فراوانی پس از انقلاب صورت گرفته تا قوانین بر اساس شرایط زمان و مکان باشد.
وی با بیان اینکه دستاوردهای زیادی در این حوزه داشته ایم، گفت: این ویژگی فقه شیعه است که اجازه می‌دهد این پویایی وجود داشته باشد و به بازنگری قوانین و مقررات بپردازیم در همین چارچوب نیز آقای روحانی وعده ارائه لایحه حمایت از حقوق زنان را داده‌اند.
وی بیان کرد: به طور کلی سیستم قضایی جمهوری اسلامی به سمت کاستن از عناوین مجرمانه حرکت می‌کند و مجازات‌های جایگزین نظیر زندان در حال بررسی است که قطعاً این شامل حال زنان هم خواهد شد.
مولاوردی در پاسخ به سوالی مبنی بر ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها گفت: بسیاری از این اقدامات که از آن به عنوان محدودیت یاد می‌شود با هدف حمایت از زنان صورت می‌گیرد و دلیل این ممنوعیت این است که محیط استادیوم و ورزشگاه‌ها به دلیل بکار بردن برخی شعارها برای زنان مناسب نیست هر چند رویکرد دولت یازدهم این است به جای حذف زنان از این محیط‌ها باید به سالم سازی این مکان‌ها اقدام کرد.
وی با یادآوری اینکه در حوزه ورزش دختران ایرانی بسیار فعال هستند به طوری که اخیرا تعدادی از آنها در بازی های اسیایی افتخار آفریدند، گفت: دولت برای حضور بانوان و دختران در ورزشگاه‌ها برنامه مشخصی دارد و در این زمینه کمیته مشترکی را هم با وزارت ورزش و جوانان تشکیل داده است.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر کشورهای اسلامی در شاخص آموزش و بهداشت از وضعیت مناسبی برخوردار است، افزود: از حیث نرخ باسوادی باید گفت که حضور روزافزون دختران در دانشگاه ها و افزایش تعداد فارغ التحصیلان زن در ایران مثال زدنی است.
وی ادامه داد: از نظر بهداشت هم طی دهه‌های اخیر شاخص امید به زندگی زنان افزایش یافته است اما هنوز از نظر میزان مشارکت سیاسی و اقتصادی جای کار وجود دارد. تلاش می‌کنیم تا در انتخابات آتی مجلس زنان بیشتری به مجلس راه پیدا کنند و آنها از نظر میزان مشارکت اقتصادی در وضعیت اقتصادی جامعه نقشی بهتر و موثرتر را عهده دار شوند.
مولاوردی در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش نرخ طلاق و کاهش نرخ ازدواج هم گفت: در این دو مورد با یک پدیده جهانی روبرو هستیم. اکنون سن ازدواج در سراسر دنیا یک مساله است و باید ریشه وعلل وقوع طلاق نیز که متعدد است بررسی شود زیرا بیشتر طلاق‌ها در سال‌های اولیه زندگی اتفاق می‌افتد.
وی گفت: براساس قوانین مدنی ما اختیار طلاق با مرد است اما زنان می‌توانند بر اساس ویژگی فقه شیعه و طبق قراردادی که تنظیم می‌کنند خود را وکیل برای مطلقه شدن قرار دهند. یعنی او می‌تواند بعد از ازدواج به دفترخانه‌ای مراجعه کرده و سندی را تنظیم کند که هر زمان خواست خود را مطلقه اعلام کند.
معاون رئیس جمهور درباره ملاله یوسف زی دختر 17 ساله برنده جایزه صلح نوبل گفت: این اتفاق بسیار مبارک است زیرا در شرایطی هستیم که تلاش می‌شود چهره‌ای خشن و افراطی از اسلام ارائه شود.
به گفته وی این اتفاق چهره واقعی اسلام را نشان می‌دهد که دین ما مدافع صلح و حقوق انسان هاست. مایه مباهات برای مسلمانان است که یک دختر 17 ساله مسلمان جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده است.
/987/

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه