نجات تالاب «قوری گل» نیازمند تامین منابع مالی


نجات تالاب «قوری گل» نیازمند تامین منابع مالی - تصویر 1

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات انجام شده برای نجات تالاب «قوری گل»، گفت: به طور مستمر و سالانه برای تکمیل عملیات آبرسانی به این تالاب نیازمند پیش بینی و تامین منابع مالی هستیم.

 


به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان شرقی، به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس ارسلان هاشمی ضمن گلایه از عدم اختصاص اعتبار آبرسانی به تالاب قوری گل در سال جاری گفت: برای ادامه پروژه در سال ۹۱ و ۹۲ با توجه به سختی مسیرهای انتقال آب به دریاچه قوری گل سالانه بایستی منابع اعتبارمورد نیاز آن تامین شود تا بهره برداری و نگهداری سالانه تالاب بر اساس شرایط موجود انجام شده و از خشکیدن آن جلوگیری شود.


وی در تشریح پروژه آبرسانی تالاب قوری گل اظهار کرد: عملیات آبرسانی به قوری گل با وجود محدودیتهای شدید اعتباری و با استفاده از منابع مختلف از سال ۸۳ آغاز شده اما به دلیل صعب العبور بودن و شرایط اقلیمی منطقه، عملیات اجرایی آن با کندی پیش رفته است.

 


مهندس هاشمی یادآور شد: با وجود تمام کاستیهای یاد شده، عملیات انتقال آب به تالاب بین المللی قوری گل در آذر سال ۸۹ اتفاق افتاده است.


وی شروع عملیات بازگشایی کانال آب تالاب قوری گل را از سال ۸۹ اعلام کرد و افزود: با توجه به اینکه وضعیت آب و هوای این تالاب به دلیل شرایط اقلیمی خاص خود در طول سال همیشه دمای زیر صفر را دارد، عملیات اجرایی آن به سختی پیش می رود.

 


مهندس هاشمی ادامه داد: عملیات لایروبی، برف روبی و ترمیم لوله های مدفون مسدود شده تالاب در شرایط نامناسب جوی و سرمای شدید توسط پیمانکار از سال ۸۹ شروع شد و جریان آب در کانال آبرسانی تالاب در آذر همان سال برقرار شد.


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعتبار هزینه شده برای عملیات ترمیمی در سال ۸۹ را حدود ۷۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: لایروبی بندهای انحرافی و اصلاح شیبهای منفی در محدوده روستای هراب و نوجه ده و ایجاد پانلهای بتنی جهت جلوگیری از مسدود شدن کانال آب آور به طول ۳۰۰ متر از سایر اقدامات انجام شده در این سال است.

 


مهندس هاشمی در خصوص ادامه پروژه در سال ۹۰ نیز گفت: انجام اقدامات اصلاحی اعم از احداث کانال خاکی جایگزین، لایروبی لوله های مدفون به صورت دستی و مکانیکی در سال گذشته روند آبرسانی به تالاب را بهبود بخشید، به طوری که تراز تالاب در اردیبهشت سال جاری شش سانتیمتر بالاتر از مدت زمان مشابه سال ۹۰ بوده است.


وی از آغاز مطالعات مرمتی کانال آب آور تالاب در سال جاری خبر داد و افزود: اسناد و نقشه های فاز اول و دوم تهیه شده و مناقصه فاز اول اجرا شده است.

 


مهندس هاشمی با بیان این که از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ تعمیرات عمومی به منظور برقراری جریان همه ساله انجام شده و از سال ۱۳۹۱ وارد تعمیرات اساسی شد، ادامه داد: طرح مرمت و بازسازی کانال آبرسانی در قالب فاز اول از ۲۰ اردیبهشت شروع شده است و در صورت تامین اعتبار لازم عملیات اجرایی فاز اول تکمیل و فاز دوم طرح به مناقصه گذاشته خواهد شد.


تالاب بین المللی قوری گل در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان آباد قرار گرفته است.

 


منابع تأمین کننده آب این تالاب از آب های جاری ناشی از بارش برف و باران و از طریق سه حوضه آبریز نوجه ده، هراب و صبری چای و تعدادی چشمه های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.


تالاب قوری گل در سال در کنوانسیون بین المللی تالابهای رامسر ثبت شده و برای شماری از پرندگان مهاجر آبزی و حمایت شده از نظر زیستگاهی حائز اهمیت جهانی است.

 


در این تالاب ۱۱۱ گونه پرنده و۲۸۰ گونه گیاهی شناسایی و به ثبت رسیده است.


با این حال با توجه به عوامل فوق، طرح آبرسانی به این مجموعه از نظر اکولوژیکی دارای اهمیت حیاتی بسیاری است وهمه ساله برای جلوگیری از کاهش ذخیره آبی دریاچه تامین وتخصیص منبع مالی ضرورت اساسی دارد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه