پدیده ای به نام «سایبر ژورنالیسم»-روزنامه نگاری آنلاین


پدیده ای به نام «سایبر ژورنالیسم»-روزنامه نگاری آنلاین - تصویر 1

اینترنت در دنیای امروز، منشا تحولاتی گسترده در همه عرصه ها شده و به تولد پدیده ای به نام «سایبر ژورنالیسم» منجر شده است که با سرعتی روزافزون، پهنه دنیای ارتباطات را در می نوردد. سایبر ژورنالیسم یک واژه کلی است و در عمل شاخه ها و رشته های متعددی همچون خبرگزاری ها، روزنامه های آنلاین و وبلاگ ها را در پهنه اینترنت در بر می گیرد.

 

در این میان، روزنامه نگاری آنلاین به عنوان رشته ای جدید در عرصه روزنامه نگاری، شرایط و ویژگی های خاصی دارد که با روزنامه های چاپی و سایر انواع سایبر ژورنالیسم به کلی متفاوت است.

 

روزنامه نگاری آنلاین با ظهور اینترنت در عرصه مطبوعات جهان ظاهر شد و نخستین شماره آن سال ۱۹۹۲ در آمریکا با انتشار شیکاگو آنلاین پا به عرصه وجود گذاشت. پس از آن با گسترش روزافزون اینترنت در پهنه گیتی و تولد سایبر ژورنالیسم، مطبوعات همه نقاط دنیا تلاش کردند تا خود را با این موج فزاینده همراه سازند و امروزه صدها هزار روزنامه آنلاین را می توان در وب دید که محیطی مناسب برای مراجعه صدها میلیون بازدیدکننده را فراهم آورده اند.

 

 

اکنون در حالی که از عمر روزنامه نگاری آنلاین در جهان بیش از دو دهه نمی گذرد، اما سرعت حیرت آور آن به اندازه ای است که بیش از تمامی ۲۰ قرن گذشته در عرصه انتقال اطلاعات و حجم داده ها در جهان تاثیر گذاشته است. این اقدام تا بدانجا اهمیت دارد که برخی کارشناسان از آن به عنوان «بزرگ ترین تحول تاریخ روشنگری» نام می برند.

 

در این میدان همه به تکاپو افتادند به طوری که از بزرگ ترین بنگاه های اقتصادی و سازمان های سیاسی و فرهنگی گرفته تا افراد ساکن در دورافتاده ترین نقاط جهان به ایجاد پایگاه های اینترنتی مبادرت ورزیدند. در چنین شرایطی رسانه های گروهی و مطبوعات و بویژه روزنامه ها که در عصر نبود اینترنت سردمداری عرصه اطلاع رسانی را در کنترل خود داشتند نیز برای عقب نماندن از قافله و تأکید بر استمرار موجودیت و موضوعیت خود، اینترنت را از جهات مختلف از جمله انتشار اطلاعات به خدمت گرفتند.

 

 

در این مسیر بسیاری از روزنامه های جهان در کشورهای مختلف علاوه بر انتشار نسخه های چاپی و کاغذی، به انتشار نسخه های الکترونیک و مهم تر از آن نسخه های آنلاین همت گماشتند. نسخه های اینترنتی و آنلاین روزنامه ها و نشریات علاوه بر این که به دست اندرکاران، فرصت اطلاع رسانی عادی را می داد، زمینه گسترش حجم این اطلاعات و کاهش فاصله زمانی اطلاع رسانی را نیز اعطا می کرد تا آنها بتوانند به طور لحظه ای جدیدترین اطلاعات، اخبار، تحلیل ها و تفسیرهای خود از وقایع و رویدادهای جهان را در معرض دید مخاطبان قرار دهند.

 

علاوه بر آن، اینترنت این فرصت را فراهم آورد تا افراد و موسساتی که در عرصه نشریات کاغذی یارای تحمل هزینه های کلان انتشار روزنامه و نشریه را نداشتند به آسانی با ایجاد روزنامه ها و نشریات اینترنتی با کمترین هزینه به اطلاع رسانی و تحقق اهداف خود بپردازند.

 

 

نگاهی کوتاه به شبکه سراسری اینترنتی و فهرست بلند نشریات روزانه، هفتگی، ماهانه و... حاضر در آن که از شمار میلیونی مخاطب و بازدیدکننده نیز برخوردار هستند، همگی حکایت از نقش و اهمیت بسیار بالای پدیده اینترنت در عرصه اطلاع رسانی و مهم تر از آن درک درست دست اندرکاران رسانه های جمعی برای استفاده از این پدیده را دارد.

 

امروزه، به مدد روزنامه نگاری آنلاین به راحتی می توان آخرین تحولات جهان را به صورت لحظه به لحظه در هر نقطه از زمین پیگیری کرد. روزنامه نگاری آنلاین، مرزهای زمان و مکان را در هم شکسته و با سرعتی شگفت آور و دگرگونی های خیره کننده به راه خود ادامه می دهد.

 

 

ایران از سال ۱۳۸۱ با تولد جام جم آنلاین به این قافله پیوسته و با ظهور روزنامه های آنلاین متعدد دیگری در سال های اخیر کوشیده است تا هر چه بیشتر خود را با کاروان پیشرفت مطبوعات در جهان همراه سازد.

 

روزنامه های آنلاین اگرچه مطالب روزنامه چاپی موسسه ای که به آن وابستگی دارند را در وب منتشر می کنند، اما دارای هویت و ماهیتی متفاوت با این روزنامه ها بوده و به صورت آنلاین و لحظه به لحظه مهم ترین و تازه ترین تحولات جهان را در چارچوب خط مشی های تعیین شده برای روزنامه در محیط وب منتشر می سازند. با این تعریف، روزنامه هایی که در نسخه های الکترونیکی خود صرفا به عرضه مطالب روزنامه چاپی روی محیط وب بسنده می کنند، در تعریف روزنامه نگاری آنلاین جای نمی گیرند.

 

 

بهبود روزنامه نگاری آنلاین علاوه بر روزنامه نگارانی خبره و ماهر، نیازمند مدیرانی آنلاین است.

 

این ویژگی ها به «روزنامه نگاری آنلاین» ـ که از آن به عنوان سایبر ژورنالیسم نیز یاد می شود ـ به عنوان پدیده ای جدید در دنیای ارتباطات اهمیتی بسیار داده است. این پدیده با برخورداری از امکان انتشار مطالب همچون مطبوعات، انتقال صدا بسان رادیو و پخش تصاویر به شیوه تلویزیون و ارائه امکاناتی فراتر از این رسانه ها برای مخاطبان که امروزه به راحتی از طریق اینترنت، در خانه، محل کار و حتی هنگام راه رفتن به وسیله تلفن همراه می توانند به آن دست یابند، همگان را به سوی خود کشانده است.

 

 

روزنامه نگاری آنلاین اکنون با چنان سرعتی در جهان راه خود را می پیماید که کارشناسان این رشته از پدیده ای به عنوان «موج سوم در نشر آنلاین» و «ژورنالیسم، انقلاب در راه» (شکرخواه: ۱۳۸۴) سخن می گویند. پدیده یادشده به معنای آن است که تکنولوژی ها و فناوری های نوینی در عرصه روزنامه نگاری سایبر جهانی در راه است که سرعت و کیفیت مطالب و انتشار روزنامه های آنلاین را به گونه ای انقلابی، دگرگون خواهد کرد.

 

متاسفانه، یکی از مشکلاتی که از زمان ظهور پدیده روزنامه نگاری آنلاین و راه اندازی این روزنامه ها در ایران به وضوح در کشور ما به چشم می خورد، فقدان کسانی است که این دانش ها را توامان در اختیار داشته و بتوانند از آن در روزنامه های آنلاین ایران بهره بگیرند. کسانی که اکنون در این روزنامه ها در ایران فعالیت می کنند، یا روزنامه نگارانی هستند که سال ها در روزنامه های چاپی مشغول بوده اند و در تحصیلات دانشگاهیشان رشته های مختلف ارتباطات اعم از روزنامه نگاری، ارتباطات اجتماعی، تحقیق در ارتباطات اجتماعی یا روابط عمومی، اینترنت و فناوری های نوین ارتباطی، جایی نداشته است یا مهندسان اغلب جوانی هستند که با پشتوانه دانش فنی و علاقه شخصی خود، بدون آن که آگاهی چندانی از روزنامه نگاری حرفه ای داشته باشند، به فعالیت در آن پرداخته اند. روشن است که کمبودهای هر یک از دو گروه، به عنوان یک نقص و مانع جدی در راه تکامل روزنامه نگاری آنلاین در ایران عمل خواهد کرد، آن گونه که تا امروز شاهد بوده ایم.

 

 

نتایج یک بررسی علمی که برای تدوین پایان نامه کارشناسی ارشد روزنامه نگاری با عنوان «چالش های روزنامه نگاری آنلاین در ایران» در سال ۱۳۸۷ انجام دادم، به روشنی نشان می دهد روزنامه نگاران آنلاین در ایران از دانش و مهارت کافی در این زمینه برخوردار نیستند و این حوزه برای تامین نیروهای خود بیشتر بر حوزه روزنامه نگاری سنتی متکی است.

 

البته، در این زمینه این روزنامه نگاران نیستند که باید مسوولیت این کمبود و نارسایی ها را بر عهده بگیرند، بلکه دانشگاه ها، سازمان های خبری، موسسات مطبوعاتی و نهادهایی هستند که از نظر قانونی باید نسبت به پرورش نیروهای متخصص و حرفه ای برای رسانه های کشور اقدام کنند اما در این زمینه کوتاهی می ورزند.

 

 

از سوی دیگر، بهبود روزنامه نگاری آنلاین علاوه بر روزنامه نگارانی خبره و ماهر نیازمند مدیرانی آنلاین و متخصص در این عرصه است. مادامی که مدیران موسسات مطبوعاتی نخواهند یا نتوانند اهمیت این نوع روزنامه نگاری را دریابند و با نگاهی سنتی به روزنامه نگاری مدرن نگاه کنند، نمی توان امید چندانی به بهبود وضعیت آن داشت.

 

 

 

   محمدرضا نادری گیسور

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه