پرسه در تهران قدیم


پرسه در تهران قدیم - تصویر 1

چنار بوده است و باغ، جویبارهای روان؛ آب و هوایی خوش و مسیری بر سر راه ری. از ری پیش از این نوشتیم که چگونه گندمش بر قدرت طلبان بی وفایی کرده است؛ اما در هر صورت ری بوده است و عبدالعظیم حسنی و تاریخ نهفته در آن؛ ری بوده است و علمای آن که رازی برایش بسنده می کند. اما تقریبا تا ۳ قرن پیش، آن زمان که هنوز تهران نه برجی داشت و نه بارویی؛ به قصبه ای خوش آب و هوا اشتهار داشت که جویبارهایش در بهاران جان را خنک می کرد و چنارهایش سایه ساری امن بر دامنه جنوبی البرز منحصربه فرد بود؛ هر چند تابستان هایش گرم بوده است، اما نسیم بامدادی و شبانگاهی توچال خنکایی بوده است برای آرام جان. این روزها دیگر تهران است با بیش از ۱۰ میلیون جمعیت و ساختمان های سر به فلک کشیده؛ چنارهای تاریخی خیابان ولیعصرش را نیز نه کسی دل دارد که سر ببرد و نه زندگی مدرن شهری و خیابان های تنگ امان می دهد که نگه دارندش، خودش مساله ای شده است که برایش نشست و همایش تشکیل می دهند.

 

 

بگذریم از اینها تهران، با همه این نازیبایی ها که این گونه بر چهره اش خط انداخته است، هنوز نگین البرز است، هنوز هم وقتی که باران امان می دهد و چهره شهر را می شوید، سینه ریز کوه هایش نقشی از استواری و صلابت بر ذهن شهر ترسیم می کند. تا کنون زیاد از سفر کردن به سایر شهرها نوشته ایم که البته هر یک زیبایی خاص خود را دارند و نگینی هستند بر انگشتر زرین ایران زمین ۴ فصل؛ اما خود تهران نیز برخلاف آنچه که ما در ذهن مان داریم، گنجینه ای از تاریخ و هنر در دلش نهان دارد؛ چرا که حداقل بیش از ۲ قرن است که این قصبه گمنام از گمنامی به در آمده است و تبدیل به قطب قدرت، اقتصاد و... شده است. بنابراین خوب است که یک روز نیز برویم تهران گردی و چه اشکالی دارد که اگر مهمانی داشتیم بدانیم که از تهران برایش چه بگوییم و کجا ببریمش؛ پس کوله بار می بندیم به سمت تهران قدیم!

 

● کاخ گلستان، بازار و مسجد امام

شاید نسل امروز ندانند در میان دود و دم سبزه میدان و میدان ارک، کاخی است که بیشترین تحولات دو سده ایران در آن رقم خورده است و این کاخ جایی نیست جز کاخ گلستان که امروز تبدیل به موزه شده است و بازدید از آن برای همگان آزاد است.

 

 

کاخ گلستان، میراث دار ۴ نسل پادشاهی بوده است. برای پادشاهان صفوی، تهران قصبه ای خوش آب و هوا بوده است برای عبور به سمت ری و زیارت حرم عبدالعظیم حسنی؛ شاه طهماسب نخستین فردی بوده که دستور داده است بارویی به طول یک فرسخ در محل ارک کنونی کشیده شود که بعدها دیوار بلندی گرد آن بنا شکل می گیرد و عمارات مقر سلطنتی در داخل آن ساخته می شود که آن را ارگ می نامند. در اواخر عهد صفوی تهران گاهی به عنوان مقر دربار پادشاهان صفوی مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

هنگامی که دست تاریخ پایان روزگار صفویان را رقم می زند نوبت به زندیان می رسد و آرام آرام کاخ گلستان تبدیل به کاخ می شود و جایی برای تردد پادشاهان زندیه که خلوت کریمخانی حاصل همین دوران است؛ هر چند که بعدها همین کاخ گلستان مکانی می شود برای انتقام گیری قاجارها از زندیان. کاخ گلستان در روزگار قاجارها تبدیل به مقر حکومتی می شود؛ محل اسکان شاه و خاندان شاهی و بخش مهمی از داستان هایی که از قاجار شنیده ایم در این کاخ رقم خورده است و شاید بتوان این گونه تعبیر کرد که جز زمان های تابستان و ییلاق های ونک، تجریش، زرگنده، قلهک و... بقیه مدت اسکان شاه در کاخ گلستان بوده و آغاز سلطنت تمام پادشاهان قاجار نیز در این کاخ بوده و البته مراسم تاجگذاری پادشاهان پهلوی نیز در کاخ گلستان انجام شده است. این نکته را نیز نباید از ذهن دور داشت که اتفاقی مانند مراسم افتتاحیه مجلس اول نیز در همین کا�� گلستان انجام شده است. کاخ گلستان هنوز دیدنی ها دارد که در ادامه به برخی از نکات آن اشاره می شود.

 

 

 

● شمس العماره

 

شمس العماره به گوش بسیاری از ما ایرانیان آشناست؛ بلندترین ساختمان زمان خود که مشرف به تهران بوده است که درباریان از فراز آن تهران را رصد می کرده اند. شمس العماره یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار است که در این دوره درون کاخ گلستان ساخته شده است و از شاخص ترین بناهای این کاخ است. این ساختمان در سال ۱۲۸۲ به دستور ناصرالدین شاه آغاز شده است و در ۲ سال به مباشرت دوستعلی خان نظام الدوله به پایان رسیده است. دلیل شاخص بودن این ساختمان ارتفاع آن و تزئینات و طراحی این بناست. سبک این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است.

 

شما نیز اگر یک روز دل تان برای تهران قدیم و تاریخ آن تنگ شد، حتما سری به کاخ گلستان بزنید و مطمئن باشید که آن قدر نگفته ها در آن آرمیده است که می تواند خاطره ای خوش از رنگ تاریخ و آداب و سنن تهران قدیم برایتان ترسیم کند؛ علاوه بر شمس العماره، تالار سلام، تالار آینه و نقاشی های کمال الملک و کاخ ابیض یا موزه مردم شناسی و عمارت بادگیر و... همه از دیدنی های نهفته در کاخ گلستان است.

 

 

● بازار تهران؛ گذر لوطی صالح و... نماد قدمت تهران

 

حال بگذارید چند قدم بیرون از کاخ بگذاریم. بازار؛ که در جامعه سنتی نماد تکاپو و تجارت بوده است، تعامل مردمان با یکدیگر، نماد کسب و کار و رزق حلال. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید بنای اولیه بازار تهران به دوران شاه طهماسب صفوی برمی گردد؛ بنابراین سابقه تاریخی آن بسیار قدیمی است. بازار تهران هم اکنون به ثبت ملی رسیده است، یعنی این که براین اساس حفظ و نگهداری از آن الزامی است و ساخت و ساز در آن ممنوع است؛ قانونی که مسوولان باید توجه بیشتری به آن مبذول کنند.

 

نخستین تقسیم بندی بازار تهران به این شرح بوده است: بازار لباف ها، کرجی دوزها، سراج ها و نعل چی ها؛ یعنی پاسخی به نیازهای زمان خودشان بوده است.

 

 

نکته: اگر یک روز دل تان برای تهران قدیم تنگ شد، حتما سری به کاخ گلستان بزنید و مطمئن باشید که آن قدر نگفته ها در آن آرمیده است که می تواند خاطره ای خوش برایتان ترسیم کند

 

بگذارید به دور از زرق و برق امروزی جنس های چینی بازار تهران امروز؛ چشم هایمان را ببندیم و به زمان های کمی دورتر برویم؛ مثلا زمان آغامحمدخان قاجار خوب است؛ برویم گذر لوطی صالح که هنوز در بازار تهران معروف است. در تاریخ این گونه ثبت است که آغامحمدخان قاجار که تجربه کاخ زندیه و تلخک های آن را دیده بوده است، از فردی به نام لوطی صالح که از افراد بنام تهران نیز بوده است، می خواهد که به عنوان تلخک دربار برای او شیرین زبانی کند؛ سخن کوتاه این که لوطی صالح بیچاره سرانجام به سبب یک شوخی که به مذاق شاه خوش نیامده بوده است، شاه دستور می دهد که بینی اش را ببرند و آن گاه اجازه می دهد که او برود.

 

محله لوطی صالح در تهران قدیم، از محلات سرشناس و اعیان نشین شهر بوده است. این محله که هم اکنون تقریبا مخروبه ای بیش از آن باقی نمانده است بسیاری از حوادث تاریخی مانند قتل گریبایدوف، سفیر روسیه در این محله رخ داده است و بسیاری از سفیران کشورهای خارجی در این محله سکونت داشته اند. لوطی صالح را بسیاری به عنوان جوانمرد و لوطی می شناخته اند و به همین سبب گذری در بازار به نام او نامگذاری شده است. زیرگذر معروف به او پایین تر از چهارسوق بازار بزرگ و بازار مسگرها واقع شده است.

 

 

اما وقتی که از بازار تهران سخن می گوییم، مسجد امام خمینی نیز در جایگاه خود در کنار بازار حائز اهمیت است. این مسجد که به نام قدیمش مسجد سلطانی معروف بوده است از بناهای دوران فتحعلیشاه قاجار به شمار می رود و در انتهای خیابان ناصر خسرو واقع شده است که خود از دیدنی های پایتخت محسوب می شود.

 

اما بازار تهران و حاشیه اش باز هم دیدنی دارد؛ امامزاده های زید از جمله امامزاده هایی است که هم به جهت تاریخی و هم به جهت مذهبی حائز اهمیت است. این بقعه در محله بازار در انتهای جنوبی بازار بزازان یا بازار امیر میان چهارسوق کوچک و انتهای بازار ارسی دوزها واقع شده است. از نظر قدمت تاریخی پس از بقعه سید اسماعیل(ع) و امامزاده یحیی(ع) در ردیف سوم قرار دارد. برخی از آثار تاریخ این امامزاده از جمله صندوق منبت عتیقه آن به عهد صفوی برمی گردد ولی ساختمان آن به دوران قاجاریه برمی گردد که به سفارش کامران میرزا نایب السلطنه ساخته شده است.

 

 

اگر اهل تاریخ هستید هم خوب است بدانید که لطفعلی خان زند آخرین پادشاه قاجاریه در این امامزاده دفن است. او که رقیب سرسخت آغامحمدخان قاجار بوده است، پس از شکست خاندان زندیه از قاجاریه به دستور آغامحمدخان قاجار که کینه ای دیرین از زندیه داشته است به قتل می رسد و در نهایت جوان ۲۲ ساله را که تاج قدرت امان زندگی را از او می ستاند در امامزاده زید به خاک می سپرند.

 

● مسجد و مدرسه سپهسالار و دارالفنون

حال که به تهران قدیم رفتیم، بگذارید کمی نیز به مهد علم و دانش برویم؛ مدرسه و دانشگاه. دارالفنون، واقع در ناصرخسرو، نخستین مدرسه تحصیلات عالیه در ایران بوده است که به دستور امیرکبیر ساخته شده است. بسیاری دارالفنون را همتراز دانشگاه دانسته اند و دانش آموختگان این دانشگاه در تحول دانش، مدیریت و فرهنگ ایران بسیار تاثیرگذار بوده اند. مدرسه دارالفنون به عنوان اثرملی به ثبت رسیده است و هم اکنون به عنوان زیرمجموعه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش درآمده است.

 

 

زمان ساخت دارالفنون به قبل از مسجد و مدرسه سپهسالار برمی گردد؛ اما مهم ترین وجه تمایز این دو از یکدیگر این است که دارالفنون بیشتر در ارتباط با علوم مدرن فعال بوده است و مسجد و مدرسه سپهسالار همان گونه که از مجاور بودن مسجد و مدرسه آن مشخص است بیشتر حالت بومی داشته است.

 

هم اکنون کتابخانه مدرسه سپهسالار بیش از ۴۲۰۰ کتاب خطی به خط مولفان در خود جمع آورده است و نزدیک به ۱۰هزار نسخه نیز کتاب چاپ سنگینی در گنجینه این کتابخانه وجود دارد.

 

بنیانگذار مسجد و مدرسه سپهسالار حاج میرزا حسن خان سپهسالار قزوین صدر اعظم ناصرالدین شاه قاجار و برادرش مشیرالدوله بوده است و بسیاری ساختار مسجد سپهسالار را شبیه به مساجد ترکیه دانسته اند.

 

آیا باز هم می خواهید از دیدنی های تهران بنویسیم؛ دیدنی هایی که بسیاری از ما چشمان خود را روی آنها بسته ایم و حتی فکر نمی کنیم که می توانیم یک روز تعطیل یا در یک روز تابستانی به آن سفر کنیم؛ برای سفر کردن لزومی ندارد که حتماً تا دوردست های جغرافیایی برویم، چرا که دوردست های تاریخی نیز جای مناسبی برای سفر کردن است و چه بهتر که دوردست های تاریخی به جهت جغرافیایی به ما نزدیک باشند. اگر میهمانی داشتید که می خواستید تهران را به او معرفی کنید، نگران نباشید که تهران کم از دیدنی ندارد. اگر زمان امان دهد و قلم یاری کند، باز هم از تهران خواهیم نگاشت؛ اما همین جا خوبست علاوه بر آنچه برشمردیم از برخی از این دیدنی ها فقط نام ببریم:

 

ـ ساختمان مجلس شورای ملی

ـ خانه قدیمی فخرالدوله

 

ـ مجموعه کاخ سعدآباد

ـ قبرستان ظهیرالدوله

 

ـ سردر باغ ملی

و...

 

تا سفری دیگر خدانگهدار!

 

 


   مریم چهاربالش

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه