یک متخصص حمل و نقل و ترافیک:۸۰ سال از برنامه های ترافیکی دنیا عقب هستیم


یک متخصص حمل و نقل و ترافیک:۸۰ سال از برنامه های ترافیکی دنیا عقب هستیم - تصویر 1

یک متخصص حمل و نقل و ترافیک با تاکید بر برنامه ریزی های کلان دنیا در حوزه حمل و نقل و ترافیک اعلام کرد: ۸۰ سال از برنامه های ترافیکی دنیا عقب هستیم.

 

به گزارش آریا به نقل از روابط عمومی شهرداری تهران، حمید کتابی افزود: کشورهای مختلف از ۸۰ سال پیش برای حمل و نقل خود برنامه ریزی کرده اند و زیرساختهای حمل و نقلی لازم را برای مدیریت ترافیک در اختیار دارند، در حالی که از آغاز روند توسعه حمل و نقل شهری در تهران چند سال بیشتر نمی گذرد.

 

این متخصص حمل و نقل و ترافیک با توجه به دو دهه سابقه مسئولیت های ترافیکی در خارج از کشور، ادامه داد: زمانی که در مسکو دقیق ترین محاسبات عرض خیابان ها و کشش آن ها انجام می شد و در نیویورک مترو می ساختند، در تهران اساسا تفکری به اسم حمل و نقل وجود نداشت و تنها چند سال است که شاهد برنامه ریزی در این زمینه هستیم.

 

 

کتابی از این تاخیر بلندمدت در توسعه حمل و نقل، به عنوان یک عقب ماندگی غیر قابل جبران نام برد و اظهار کرد: با این عقب افتادگی پر دامنه در حوزه حمل و نقل، مدیریت شهری هر چقدر ساخت و ساز کند و حمل و نقل عمومی را توسعه دهد، صرفاً می تواند شرایط امروز را بهبود بخشد و معلوم نیست ۲۰ سال آینده تهران از نظر ترافیک چه وضعیتی پیدا می کند.

 

وی بحث آینده نگری در برنامه ریزی های ترافیکی و عمر پایین مدیریت در این حوزه را به عنوان یک آسیب مطرح کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در برنامه های حمل و نقلی وجود دارد، این است که مدیران این حوزه چند سال بیشتر در این مسند نمی مانند و همین مسئله باعث توجه به برنامه های کوتاه مدت و زودبازده به جای برنامه های بلندمدت و آینده نگرانه می شود.

 

 

کتابی اتخاذ و اجرای تصمیم های کوتاه مدت را از پیامدهای عمر پایین مدیریت های اجرایی دانست و تصریح کرد: این موضوع باعث شده مدیران اجرایی کمتر به آینده توجه کنند و در نتیجه اقدامات زیربنایی کمتری در حوزه ترافیک به مورد اجرا در آید.

 

این متخصص حمل و نقل و ترافیک همچنین نگرش های کور نسبت به برخی مسائل ترافیکی را از دیگر مشکلات حمل و نقل بر شمرد و گفت: به رغم عقب ماندگی هایی که در توسعه حمل و نقل داریم، این نوع نگرش ها در خصوص اقدامات مدیریت شهری پایتخت که انصافا در سال های اخیر تلاش های زیادی را برای توسعه حمل و نقل عمومی به عمل آورده، بی انصافی است.

 

 

وی ایراد وارده بر تونل توحید از سوی برخی افراد را از جمله این نگرش ها دانست و اضافه کرد: اعتقاد داریم این نوع برخوردها از فقدان نگاه بلند مدت در افرادی نشات می گیرد که به رغم جایگاهی که در آن قرار دارند، دید وسیعی نسبت به مسائل ندارند.

 

عضو هیات علمی کنفرانس بین المللی مهندسی ترافیک در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری این کنفرانس یک ضرورت برای بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل مذکور است و به ویژه محوریت آن بر «حمل و نقل انسان محور» از حیث ایجاد دید بلندمدت نسبت به مسائل حمل و نقل بسیار مثبت است.

 

 

گفتنی است یازدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی حمل و نقل و ترافیک با شعار «حمل و نقل انسان محور» از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران طی روزهای دوم و سوم اسفند ماه سال جاری در محل مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه