پرشین پرشیا:سد خاکی لار در فاصله 75‌کیلومتری شهر تهران روی رودخانه‌های دلیچای، گزل دره و سفیدآب احداث شده و تلمبه‌خانه آن قادر است آب مخزن را تا 5/ 18 مترمکعب در ثانیه پمپاژ و منتقل کند. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه طرح علاج‌بخشی سد لار در مرحله انتخاب پیمانکار است، گفت: برای باروری ابرها در تهران تقاضای یک میلیارد تومان اعتبار کرده‌ایم که هنوز تخصیص پیدا نکرده است. به گزارش فارس، خسرو ارتقایی در پاسخ به این سوال که طرح علاج‌بخشی سد لار در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد، ...


محیط زیست,باروری ابرها

پرشین پرشیا:سد خاکی لار در فاصله 75‌کیلومتری شهر تهران روی رودخانه‌های دلیچای، گزل دره و سفیدآب احداث شده و تلمبه‌خانه آن قادر است آب مخزن را تا 5/ 18 مترمکعب در ثانیه پمپاژ و منتقل کند.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه طرح علاج‌بخشی سد لار در مرحله انتخاب پیمانکار است، گفت: برای باروری ابرها در تهران تقاضای یک میلیارد تومان اعتبار کرده‌ایم که هنوز تخصیص پیدا نکرده است.

 

به گزارش فارس، خسرو ارتقایی در پاسخ به این سوال که طرح علاج‌بخشی سد لار در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: این طرح که با هدف جلوگیری از هدرروی آب از سد لار خواهد بود در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد و به محض اینکه تشریفات انتخاب پیمانکار انجام شود پیمانکار می‌تواند کار خود را آغاز کند.

 

سد خاکی لار در فاصله 75‌کیلومتری شهر تهران روی رودخانه‌های دلیچای، گزل دره و سفیدآب احداث شده و تلمبه‌خانه آن قادر است آب مخزن را تا 5/ 18 مترمکعب در ثانیه پمپاژ و منتقل کند.

 

مطالعات سد لار در سال 55 توسط شرکت‌های ایتالیایی انجام شد و در سال 61 به بهره‌برداری رسید. به گفته کارشناسان برای جلوگیری از فرار آب از سد لار، پروژه‌های متعددی مثل حفر تونل که آب را به نیروگاه کلان انتقال دهد و روش پمپاژ مطرح شده است، اما همچنان پس از سال‌ها هدرروی آب از این سد هیچ اقدام فیزیکی برای جلوگیری از هدرروی آب نشده است.

 

ارتقایی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در سال جاری باز هم طرح باروری ابرها در تهران اجرا خواهد شد، گفت: فعلا که با گذشت یک ماه از سال آبی جدید با درخواست تامین منابع مالی مورد نیاز برای این اقدام موافقت نشده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که در سال گذشته چند مرحله باروری ابر برای شهر تهران انجام شد، آیا موفقیت‌آمیز بود، گفت: پارسال چند مرحله باروری ابرها از سوی مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها انجام شد که در خصوص موفقیت‌آمیز بودن یا نبودن آن باید بگویم چندان موفقیت‌آمیز نبود با این حال نتایجی هم داشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه